پنجشنبه 28 تير 1403 | Thursday 18 July 2024

رئیس دادگستری شهرستان ساوه گفت: پیشگیری از وقوع جرم از وظایف ذاتی تمامی دستگاه های اجرایی و آحاد مختلف مردم است و برای تحقق این مهم باید همه به میدان بیایند.

ابوالحسن شریفی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: براساس اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی دستگاه قضائی دارای تکالیف، وظایف مختلف است که از جمله آن می‌توان رسیدگی و صدور حکم در خصوص تظلمات، تعدیات و شکایات و نیز حل و فصل دعاوی است.

وی با اشاره به اینکه کارکنان قضائی ساوه روزانه بطور متوسط جوابگو و پذیرای ۷۵۰ نفر هستند، گفت: حجم کار به حدی است که قضات و کارکنان قضائی بخشی از امور مربوطه را در خارج از ساعات اداری انجام می‌دهند چرا که معتقدند اگر قائل به احقاق حق و ابطال باطل هستیم نباید مقید به وقت و زمان خاص و تعریف شده‌ای باشیم.

رئیس دستگاه قضائی ساوه افزود: دستگاه قضائی شهرستان به موضوعاتی نظیر آب، آرد و نان، فاضلاب و پساب، آسیب‌های اجتماعی، مسکن و پروژه‌های ساخت و ساز که مربوط به حقوق عامه است ورود پیدا کرده و مشکلات مردم را کمتر و یا برطرف کرده است.

وی نظارت بر حسن اجرای قوانین را از دیگر وظایف دستگاه قضائی برشمرد و گفت: هرجا احساس شود که اداره‌ای یا ارگان و شخصی به تکالیف قانونی خود عمل نمی‌کند دستگاه قضائی ورود پیدا کرده و دستگاه مربوطه را ملزم به انجام وظایف و تکالیف قانونی خود می‌کند.

وی همچنین کشف جرم، تعقیب مجرم، تعقیب مجازات مجرمین را از دیگر وظایف قانونی دستگاه قضائی بیان کرد و گفت: سالانه حدود ۷۰ هزار فقره پرونده به دادگستری شهرستان ساوه واصل شده و مورد رسیدگی قرار می گیرد.

شریفی به اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین اشاره کرد و گفت: دستگاه قضائی برای اجرای دقیق و هوشمند وظایف خود با مدنظر قراردادن اسناد بالادستی، قانون اساسی، بیانیه گام دوم انقلاب، سند تحول و تعالی دستگاه قضائی، منویات امامین انقلاب، از سال ۱۳۹۸ و از دوران ریاست شهید رئیسی در قوه قضائیه با صدور سند تحول و تعالی دستگاه قضائی کار تحول و هوشمند سازی خدمات قضائی را آغاز کرد و جهشی در ارائه خدمات به مردم صورت گرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه منویات رهبری در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب مغفول مانده است، گفت: زیست اسلامی و سبک زندگی اسلامی، استقلال سیاسی، اخلاق و معنویت، علم و دانش، عدالت و مبارزه با فساد از مواردی است که دستگاه قضائی برای عمل به این رهنمودها در این زمینه اقدام به تدوین کردن سند تحول و تعالی کرد که موجب انجام اقدامات جهادی و جهشی شده است.

وی در ادامه حمایت از تولید را از دیگر رویکردهای حمایتی دستگاه قضائی برشمرد و گفت: دشمن به دنبال فلج کردن اقتصاد کشور است و دستگاه قضائی در عمل به منویات رهبر معظم انقلاب حمایت از تولید را در برنامه کاری خود دارد و سال گذشته بیش از هفت جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و کمیته حمایت قضائی تشکیل و نسبت به رفع موانع تولید تصمیمات راهبردی اتخاذ شده است. همچنین با استقرار شعبه ویژه شورای خل اختلاف در شهر صنعتی کاوه حدود ۸۰ درصد پرونده های تشکیل شده در این شعبه ختم به صلح و سازش شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ درصد پرونده‌های شوراهای حل اختلاف ساوه ختم به مصالحه و سازش شده است، گفت: استفاده از ظرفیت‌های مردمی و توسعه روش‌های مشارکتی و غیرقضائی در حل و فصل دعاوی از دیگر اقدامات دستگاه قضائی ساوه است و در اجرای طرح «امامت و امارت» با بهره گیری از امامان جمعه و جماعت، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، شورای فرهنگ عمومی و معتمدین اختلافات خانوادگی قبل از طرح در دادگستری در این ستاد مطرح و چنانچه منتهی به سازش نشود با ارائه نامه به مرجع قضائی ارجاع می‌شود.

وی در ادامه تقویت امید در جامعه برای مقابله با ترفندهای دشمنان برای ترویج فضای یاس و ناامیدی در جامعه و تبدیل نقاط قوت به ضعف، رضایتمندی مردم و تحقق عدالت را از اهداف دستگاه قضائی در اجرای این طرح‌ها دانست و گفت: پیشگیری از وقوع جرم از وظایف ذاتی تمامی دستگاه های اجرایی و آحاد مختلف مردم است و برای تحقق این مهم باید همه به میدان بیایند.

شریفی با بیان اینکه نباید در سایه ضعف اطلاعات حقوقی و قضائی، فضایی برای سوء استفاده سودجویان فراهم کرد، گفت: سودجویان با شیوه‌های مختلفی به دنبال تحصیل مال از روش‌های نامشروع با ابزارهای مختلف اطلاع رسانی هستند تا شهروندان مراقب باشند در دام سودجویان در حوزه خودرو، مسکن، مباحث مالی و ... نیفتند و منجر به تولید پرونده نشود.

تمامی حقوق محفوظ است ، طراحی شده توسط کامپوسیس، رادیو ساوه توسط سرورهای قدرتمند محکم هاست پشتیبانی می‌شود.

Template Design:Dima Group